Egyetemi évek
Mádl Ferenc jeligés pályamunkája, amellyel a pécsi jogi kari versenyen elindult (Domaniczky Endre felvétele)
A szülők célkitűzése, az, hogy mindegyik gyermeküket taníttatni kívánták, már korán kijelölte a jól tanuló gyermek útját az egyetemre. Erős humán érdeklődése miatt a tanári és a jogi pálya egyaránt szóba kerülhetett – és valóban ez a két opció szerepelt is a diák egyetemi jelentkezési lapján.
Az első helyen azonban a pécsi jogi kar állt, ugyanis a fiatal Mádl részben – az Amerikát megjárt nagypapák hatásának köszönhetően – Abraham Lincoln rajongójának számított.
Másrészt viszont – önmagát folyamatosan képző édesapja hatására, aki reformkori politikusok munkáit is a kezébe adta – a jogvégzett Kossuth, Deák és Eötvös példája lelkesítette.
A kitűnő eredménnyel érettségizett és szegény földművescsaládból származó fiatalember felvételi kérelmét vita nélkül támogatta – az akkor már a Párt irányítása alatt álló – felvételi bizottság, így 1951 őszén a Pécsi Tudományegyetemen megkezdhette egyetemi tanulmányait.
Mádl Ferenc saját kezű rajza Lincoln amerikai elnökről. A fiatal Mádl számára Lincoln volt a példakép, akinek hatására a jogi pályát választotta. (Domaniczky Endre felvétele)